A A A K K K
для людей із порушенням зору
Дівичківська територіальна громада
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

26 квітня 2024 року 38-і роковини Чорнобильської трагедії

Дата: 26.04.2024 10:54
Кількість переглядів: 26

Фото без опису

38 років тому сталась найбільша техногенна катастрофа ХХ століття. Тоді 11 тонн ядерного палива було викинуто в атмосферу. Території 34 країн Європи забруднено радіоактивним цезієм. Лише за перші дні 8,5 мільйонів людей отримали значні дози опромінення. Проте світ не відразу дізнався правду. Радянська влада довго намагалась її приховати.

Наступного після аварії дня, урядова комісія ухвалила рішення про негайну зупинку 1 і 2 енергоблоків та евакуацію населення Прип’яті. Упродовж 27 квітня більш як 44,5 тис. мешканців міста енергетиків були евакуйовані в сусідні з Чорнобильським Поліський та Іванківський райони, 1 тис. – вибралися в Чернігівську й інші області. В Прип’яті залишилося тільки 5 тис. чол., які були залучені до проведення невідкладних ліквідаційних робіт.

1 травня 1986 року Комуністична партія вивела на святковий парад у Києві сотні тисяч людей, у тому числі й дітей, хоча рівень радіації перевищував допустимий у десятки разів. О 20.00 30 квітня вітер повернувся у бік Києва і в місті почав підніматися радіаційний фон. 2 травня 1986 року радянське керівництво ухвалило рішення про евакуацію населення з 30-кілометрової зони навколо Чорнобильської атомної станції – на 6-й день після аварії, а офіційно оголосило про неї – тільки на 9-й.

Аварія на Чорнобилі викликала занепокоєння Заходу. Там побоювалися, щоб вітер не переніс радіаційний пил до їхніх країн. Іноземці, незважаючи на всі перепони, намагалися дізнатися правду про те, що сталося.

В США й Канаді українці створюють низку громадських організацій, які намагаються привернути увагу вільного світу до Чорнобильської аварії. Вони проводять демонстрації, готують звернення до урядів західних держав, збирають матеріали про аварію на Чорнобильській АЕС і організовують масштабну інформаційну кампанію в західних ЗМІ.

Із Чорнобильської аварії почався розпад Радянського Союзу. Приховування владою правди про факт катастрофи і її наслідки, брак інформації про заходи безпеки і недостатня допомога потерпілим, похитнули віру в цінності комуністичної ідеї навіть у найбільш лояльних її прихильників.

Спроби Москви приховати правду про катастрофу та її наслідки посилили опозиційний національно-демократичний рух в Україні, до його учасників долучилися «зелені» – активісти боротьби проти забруднення навколишнього середовища. А вже невдовзі – побудована на брехні імперія впала.

Зараз росія вчиняє злочини, які також можуть призвести до атомної катастрофи: мінує та обстрілює атомні електростанції, вдається до ядерного шантажу, тероризує цивілізований світ.

Наслідки Чорнобильської трагедії відчутні й досі. Пам'ятаємо всіх жертв цієї катастрофи. Дякуємо ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС. Вшановуємо тих, хто у тій боротьбі загинув.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора