«Макітра – чарівна посудина», - виставка макітр у Єрковецькій сільській бібліотеці

Дата: 26.02.2019 08:10

Надворі ХХІ століття, а традиційний глиняний посуд знову стає популярним, особливо – макітра.

Невеличку колекцію макітр, які були у вжитку наших односельчан-єрківчан зібрано у сільській бібліотеці.

Макітра – це конусоподібний посуд, виготовлений з випаленої глини. За розмірами бувають різні – від маленьких до великих. Всі вони з дуже розхиленими бічними стінками, потовщеними і вигнутими назовні вінцями. Великі макітри для зручності перенесення мали з протилежних боків два вушка.

Використовувалась макітра для сходження тіста, перетирання маку, подрібнення інших харчових продуктів.

Готові пиріжки, пампушки, вареники можна було скласти в чисту макітру, накрити рушником чи серветкою і вони довго не черствіли.

Старожили села розповідали, що раніше тісто на весільні короваї мали вчиняти обов’язково в макітрі. Місити його повинна була одружена молодиця, гарна господиня ще й щаслива у шлюбі. Випікали весільну здобу у печі.

На даній виставці є така макітра, у якій місили тісто не на одне весілля і не на одному кутку села. До речі, вона і досі може слугувати людям, як і заповідала її господиня Васюхно Ганна Серафимівна (нині покійна). Ми пекли, а тепер випечіть і людям давайте.

Кожна макітра з даної колекції має свою історію. Зацікавились? Ласкаво просимо до бібліотеки.

Завідуюча сільської бібліотеки

Ольга Шульга