«Великодні мотиви» - виставка-інсталяція у Єрковецькій сільській бібліотеці

Дата: 25.04.2019 14:50

28 квітня православні християни відзначають найбільше свято року - Світле Христове Воскресіння.

Євангеліє оповідає про те, що в п’ятницю на Страсному тижні Ісус Христос був розіп’ятий на хресті і похований в печері, розташованій недалеко від місця страти. У ніч з суботи на неділю Марія Магдалина, грішниця, яка повірила в Христа, і дві жінки, які прийшли до гробу, щоб омити і намастити пахощами тіло Христа, виявили, що гріб порожній.

Незмінним символом свята являється писанка. Існує легенда, що нібито, коли Ісус Христос воскрес, його учні розійшлися по світу, сповіщаючи, про Його воскресіння. Марія Магдалина вирішила прийти з цією новиною до римського імператора Тиверія. Але ж неприйнято ходити до правителів без подарунків. Жінка була дуже бідною. Тому єдине, що вона взяла з собою, це куряче яйце. Споконвіку воно вважалося символом життя, світу, усього живого.

Коли ж Марія розповіла про воскресіння Христа, імператор злісно засміявся і промовив: «Це так само неможливо, як цьому білому яйцю стати червоним!» Може, Тиверій хотів ще щось додати, але не встиг. Яйце вмить стало червоним!..

Ця історія настільки сильно запала в душі людей, що навіть дотепер напередодні Великодня ми фарбуємо, розписуємо, прикрашаємо яйця!

Паска вважається найважливіша з усіх великодніх страв – символ Христа і Воскресіння.

Після святкового Богослужіння в наших церквах освячуємо великодні кошики з пасками та різними стравами. Часто маємо сумніви, що ж потрібно покласти у великодній кошик?

Найбільш правильним буде покласти в кошик великодні символи – писанки, паску і сіль (вважається, що потім така сіль буде освячувати всю їжу), а також свічку (яку краще брати в церкві, там же і запалити від свічника). Такий набір схвалюють священнослужителі: яйця символізують перемогу життя над смертю, паска – тіло Христа і повноту життя, сіль – зв’язок Бога з народом, достаток і сенс життя.

За давньою традицією, доречно взяти також домашню ковбасу, шинку, сало, сир, вершкове масло і хрін – те, чим будете розговлятися. Все це освячується для того, щоб люди відчули не тільки духовну, але і фізичну радість свята. І у кожного продукту з цього набору є стародавнє символічне значення. Наприклад, сир і масло – символи достатку, ситого життя, удачі в справах; сало і ковбаси – символ щасливого сімейного життя і поповнення сім’ї. Це максимально доречний склад пасхального кошика.

Єрковецька сільська бібліотека традиційно запрошує відвідати виставку-інсталяцію «Великодні мотиви», присвячену найсвітлішому релігійному святу – Христовому Воскресінню. Відвідувачі зможуть ознайомитися із книгами, які висвітлюють походження та народні традиції українських Великодніх свят.

Ольга Шульга,

завідуюча Єрковецькою сільською бібліотекою