Тарифи на тепло знизяться: Президент та Уряд знайшли дієвий механізм
Платіжки на теплоенергію для українців здешевшають на третину. Уряд за дорученням Президента України Володимира Зеленського розробив механізм, який дасть змогу знизити тарифи на тепло вже цієї зими.
Завдяки ухваленій 24 грудня постанові Кабміну, вже зараз теплопостачальники мають змогу перерахувати платіжки, враховуючи зниження ціни на газ. Це означає, що за грудень українці можуть отримати рахунки, в яких ціна на теплопостачання знизиться на третину. Відтак, тепло в середньому для громадян здешевшає на 300-400 грн на місяць.
Президент та Уряд надали всі відповідні інструменти місцевій владі. У свою чергу, прем’єр-міністр Олексій Гончарук звернувся до мерів із закликом прискорити цей процес. Тож тепер усе залежить від швидкості та ефективності органів місцевого самоврядування й теплокомуненерго.
Слід зауважити, що уряд застосував чисто ринкові принципи: йому вдалося зменшити ціну на газ, що опалює дві третини населення і відповідно впливає на суми тарифів. Тому популізму в цьому рішенні не знайти, як і жодного «ручного керування» цінами, яке завжди призводило до великих заборгованостей та енергозалежності від Росії.
«Українці повинні відчути зміни у своїх платіжках вже зараз, а не через 3-5 років. Ми дали необхідний механізм. Тепер відповідальність — на владі на місцях», – зауважив Олексій Гончарук.
Проте зниження цін на тепло — лише перші кроки на шляху до справжньої енергонезалежності. Щоб досягти цієї мети, потрібні спільні дії громадян, громад та уряду.
Кабмін вже виступив з ініціативою масштабної програми енергомодернізації будинків, де вагому роль відіграватимуть громадські об’єднання у вигляді ОСББ, місцева влада та державна підтримка з боку бюджету.
Крім того, уряд разом із державним Фондом енергоефективності запроваджує пілотний проєкт, у якому місцева влада стане рушійною силою в модернізації будинку кожного українця.
Статутний капітал Фонду енергоефективності становить 2,7 млрд гривень. Це без урахування мультидонорського фонду з капіталом 100 млн євро для співфінансування проєктів Фонду енергоефективності.
Варто відзначити, що питання енергоефективності є комплексним. Тож воно потребує спільної та злагодженої роботи органів місцевого самоврядування, уряду та інвесторів.
На 2020 рік у держбюджеті уряд вже заклав додаткові 1,6 млрд грн в статутний капітал Фонду енергоефективності, 400 млн грн на теплі кредити та 7,5 млрд грн у Державний фонд регіонального розвитку (ДФРР). Крім того, там закладена частина проєктів енергоефективності з модернізації муніципальних будівель, а також програми ЄІБ та ЄБРР як допоміжна складова для утеплення муніципальних будівель.
У перспективі також Кабмін ставить за мету разом з модернізацією будинків по кожному місту знизити споживання енергії щонайменше удвічі.
Наслідуючи приклад європейських держав, Україна поставила в пріоритет питання енергоефективності. І воно наразі активно втілюється в життя.