Дівичківська територіальна громада
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

З 24 по 30 квітня триває Всесвітній тиждень імунізації.

Дата: 03.05.2024 10:04
Кількість переглядів: 16

Фото без опису

Його мета — нагадати про важливість щеплень та роз’яснити людям як вакцини захищають організм від важких інфекційних хвороб, особливо для дітей.

Вакцинація — це безпечний та ефективний спосіб захисту дітей та дорослих від небезпечних інфекційних хвороб та їхніх ускладнень.

Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень кожна дитина в Україні до 16

має отримати щеплення від 10 небезпечних інфекцій:

-гепатиту В,

-туберкульозу,

-кору, паротиту, краснухи,

-дифтерії, правця, кашлюка,

-поліомієліту

- гемофільної інфекції типу b.

Дорослі мають кожні 10 років ревакцинуватися від дифтерії та правцю.

Для того щоб запобігти спалахам хвороб та захистити тих людей, яким за віком чи через важкі хвороби та стани тимчасово не можна вакцинуватися від певних хвороб, потрібен колективний імунітет. Для цього 95% дітей мають бути щеплені всім, що належить у їхньому віці, а не менше 80% дорослих мають вчасно робити бустерні щеплення від правця й дифтерії.

У 2022 році у порівнянні з 2021 роком охоплення щепленнями проти всіх інфекцій, передбачене календарем, та в усіх вікових групах знизилося. Основні причини - повномасштабне вторгнення та міграція населення - безпекові питання вийшли на перший план.

 У 2023 році у порівнянні з 2022 усі показники охоплення щепленнями щомісяця зростали.

В країні додатково були впроваджені вакцинальні кампанії - з форсованої імунізації на подолання спалаху поліо. Та наздоганяюча кампанія з ДОвакцинації проти кору. Зокрема, від кору, паротиту і краснухи – вдалося додатково вакцинувати дітей які пропустили щеплення у 2022 році під час наздоганяючої вакцинації проти кору. В ході кампанії щеплення надолужили майже 160 тисяч дітей.  За підсумками 2023 року вакциновано 92,4% однорічок та 87,3% шестирічок.

По Бориспільському району  за підсумками «наздоганяючої кампанії»  щеплення вакциною КПК отримали 519 дітей –виконання плану склало -75,9%

Показники охоплення плановими щепленнями у 2023 році по жодній з інфекцій не досягли рекомендованих показників ВООЗ у 95% і є недостатніми для забезпечення колективного імунітету.

За підсумками 2023 року найнижчий рівень ревакцинації серед дорослих від дифтерії і правця – 52%. Щонайменше, 80% дорослих мають зробити бустерне щеплення.

Основні причини недостатніх рівнів охоплення щепленнями:

1. Переселення людей в межах України та за кордон. Люди переїхали, але не переуклали декларацію на новому місці, відклали питання з медициною на потім. Не звертались до пунктів щеплень.

2. Зміна пріоритетів – порівняно із воєнними загрозами життю інфекційні захворювання не сприймають як ризик.

3. Взимку деякі батьки не воліють водити дітей до лікаря, аби дитина не заразилася ГРВІ чи грипом.

4. Недовіра до вакцинації, релігійні переконання. 

Для комунікації з громадянами

Під час війни украй важливо захистити від них себе і дітей, тобто вакцинуватися.

Важливо захистити дитину від поліомієліту — небезпечного захворювання, що може призвести до невиліковного паралічу. (необхідно щоб дитина отримала принаймні 2 дози вакцини)

Кір — одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. 9 із 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, ризикують захворіти. Необхідно подбати про те, щоб у 12 місяців дитина мала першу дозу вакцини КПК (кір-краснуха-паротит), та не забути зробити їй друге щеплення в 6 роківЯкщо є сумніви, чи були ви вакциновані від кору, слід щепитися від цієї інфекції. По Бориспільському району в минулому році зареєстровано 1 випадок  захворювання на кір (захворів дорослий –Бориспільська ОТГ) , за поточний період 2024 року також зареєстровано 1  випадок захворювання на кір ( дорослий- Бориспільська ОТГ)

З 2023 року в Україні почала зростати захворюваність на кашлюк. За перші два місяці 2024 року зафіксовано 515 випадків захворювання, за аналогічний період минулого року було зареєстровано тільки 27 випадків. По Бориспільському району в 2023 році  зареєстровано   2 випадки  кашлюку ( захворіли діти : 1- Переяславська ОТГ, та 1 дитина- Бориспільська ОТГ ). В поточному у році вже зареєстровано 5 випадків захворювання на кашлюк ( захворіло 2 дорослих та 3 дітей- всі проживають в м. Бориспіль).

( діти повинні отримати усі чотири щеплення від кашлюка за календарем.)

Усім вагітним жінкам варто робити щеплення від кашлюку, дифтерії та правця в термін від 16 до 32 тижнів під час кожної вагітності незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві. Це захистить дитину від кашлюку в перші місяці життя до отримання нею щеплення.

Вагітним та їхнім родинам також потрібно робити бустерні щеплення від COVID-19 та сезонну вакцинацію проти грипу.

При травмах існує високий ризик правця, підвищується ризик заразитися гепатитом В (наприклад під час хірургічних втручань чи при переливанні крові). Дитина повинна 3 дози вакцини від гепатиту та всі щеплення від правця за календарем вакцинації.

Дорослим кожні 10 років потрібно ревакцинуватися від правця та дифтерії.

Вакцинація від гепатиту В потрібна всім. Людям, що народилися до 2000 року і тому не були щеплені в перший рік життя, варто робити це щеплення власним коштом. Вакцину можна купити в аптеці і вакцинуватися у сімейного лікаря. Заразитися гепатитом В можна через кров та під час інтимної близькості, а хронічна інфекція гепатиту В у поєднанні з алкоголізмом призводить до раку печінки. Ризики дуже високі, з урахуванням поранень під час обстрілів. Вакцини від гепатиту В та для щеплення дорослих можна придбати за власні кошти. Сама процедура вакцинації у комунальних медзакладах і тих, що працюють з НСЗУ, є безкоштовною.

Вакцинація згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, а також від COVID-19 гарантована державою. Діти та дорослі можуть вакцинуватися від цих хвороб безоплатно в будь-якому комунальному або приватному медичному закладі, який уклав договір із НСЗУ і де є потрібні вакцини. Для цього не потрібно укладати нову декларацію із сімейним лікарем/педіатром.

Нагадуємо, що COVID-19 нікуди не зник! Дорослі та діти від 5 років можуть вакцинуватись від коронавірусної хвороби. Особливо важливо зробити щеплення літнім людям та людям, які мають хронічні захворювання. Адже вони набагато важче переносять COVID-19 та мають більші ризики померти. Єдиний захист від тяжкого перебігу хвороби — вакцинація.

Для дорослих одного щеплення недостатньо для повноцінного захисту, зробіть повний курс та бустери.

Дітям також можна і треба робити щеплення від COVID-19.

Перед вакцинацією немає потреби в додаткових обстеженнях (аналіз крові, сечі, імунограма). Вакцинація це рутинна безпечна річ, як чищення зубів. Не робіть з неї велику проблему.

Хронічні захворювання (наприклад бронхіальна астма, діабет, муковісцидоз, онкологія) — це  пряме показання до негайного щеплення! Ви чи ваша дитина має більший ризик тяжкого перебігу інфекцій, проти яких можна захиститись вакцинацією.

Для більшості хвороб, яким можна запобігти щепленнями, оптимальний рівень захисту досягається більше ніж однією дозою вакцини. Кожна така доза в календарі щеплень призначена для створення або підтримки захисту. Пропуск або затримка отримання будь-якої такої дози підвищує ризик зараження та серйозного перебігу захворювання.

 

Проведений аналіз показав, що районні показники охоплення щепленнями за 3 місяці  2024 р. нижче  рекомендованого трьох місячного рівня (22-24%). Рекомендований рівень не досягнуто по щепленням Поліо-3, Поліо-5, Поліо-6, АДП (6років), АДПМ (16років), АДПМ (дорослі), КПК-2 (6років).   В порівнянні з лютим в березні місяці показники охоплення щепленням населення району  виросли   на 4,5 – 7,4 %, що недостатньо.

 

Назва щеплення

Районний показник за лютий місяць

Районний показник за березень місяць

Ріст

районного

показника

Поліо-3 (до року)

13,7

20,5

6,8

Поліо-4 (18 міс)

14,6

22,5

7,9

Поліо-5 (6 років)

11,7

17,3

5,6

Поліо-6 (14 років)

10,4

15,4

5,0

АКДП-3 (до року)

15,5

22,3

6,8

АКДП-4 (18 міс)

16,8

24,2

7,4

АДП (6 років)

8,2

13,2

5,0

АДП(16 років)

11,1

17,0

5,9

АДП-м (дорослі)

6,1

10,6

4,5

КПК-1 (1 рік)

15,5

23,7

8,2

КПК-2 (6 років)

12,2

18,6

6,4

Гепатит В3 (до року)

15,2

22,5

7,3

БЦЖ (до року)

15,5

22,7

7,2

Поліо-3 (до року) по району стан охоплення щепленнями становить 20,5%.  Низьке виконання   КНП «БЦПМСД» - 11,6%, Студениківська АЗПСМ – 4,5%, КНП  «ЯЦПМСД» – 18,5%.

Поліо-4 (18міс.) по району стан охоплення щепленнями становить 22,5%. Низьке виконання  КНП «БМЦПМСД» – 18,7%, Дівичківська АЗПСМ – 14,3, Студениківська АЗПСМ – 15,4%, КНП  «ЯЦПМСД» – 15,5%.

Поліо-5 (6років.) по району стан охоплення щепленнями становить 17,3%.  Низьке виконання  Студениківська АЗПСМ – 5,8%, Дівичківська АЗПСМ – 8,3%, Пристоличний МЦ – 14,3 %.

 

 

Поліо-6 (14років.) по району стан охоплення щепленнями становить 15,4% . Низьке виконання   КНП «БЦПМСД» - 12,4% , Пристоличний МЦ – 9,2 %.

АКДП 3 (До року.) по району стан охоплення щепленнями становить 22,3%. Нижче районного показника охват щепленнями  Студениківська АЗПСМ – 0.

АКДП 4 (18місяців.) по району стан охоплення щепленнями становить 24,2%.  Нижче районного показника охват щепленнями в  Дівичківській АЗПСМ – 14,3%, Студениківська АЗПСМ – 0, КНП  «ЯЦПМСД» – 14,9%.

АДП  (6років) по району стан охоплення щепленнями залишається низьким і  становить 13,2%. Нижче районного показника охват щепленнями в Пристоличний МЦ – 4,6 %,  %, Дівичківська АЗПСМ – 0, КНП «БМЦПМСД»- 10,6%, Студениківська АЗПСМ – 0.

АДП-М  (16років) по району стан охоплення щепленнями становить 17,0%. Нижче районного показника охват щепленнями  Дівичківська АЗПСМ – 0%, Пристоличний МЦ – 10,8 %,  КНП «БМЦПМСД» - 12,2%.

 

 

АДП-М  (дорослі) по району стан охоплення щепленнями низький і становить всього 10,6%. Нижче районного показника охват щепленнями  Дівичківська АЗПСМ – 2,8%, Пристоличний МЦ – 6,4 %,  ТОВ «Аптека 194» - 7,7%, КНП  «ЯЦПМСД» – 7,1%.

КПК 1 (1рік) по району стан охоплення щепленнями становить 23,7%. Нижче районного показника охват щепленнями  Студениківська АЗПСМ – 4,8%. ТОВ «Аптека 194» - 19,4%. КНП  «ЯЦПМСД» – 19,7%.

КПК2 (6років) по району стан охоплення щепленнями становить всього 18,6%. Нижче районного показника охват щепленнями в  Студениківська АЗПСМ – 13,5%, ТОВ «Аптека 194» - 15,2%.

Гепатит В3 по району стан охоплення щепленнями становить 22,5%. Нижче районного показника охват щепленнями  Студениківська АЗПСМ – 4,5%.  КНП  «ЯЦПМСД» – 18,5%.

 

Профілактичні щеплення проти туберкульозу новонародженим дітям (БЦЖ-1)

При річному плані 1047  щеплено за 3 місяці 238 дітей, що складає 22,7 %. В КНП «БЦПМСД» (с. Вороньків) план щеплень виконаний на 23,9%, КНП «ПЦПМСД» на 22,3%, значно низьке виконання в КНП «ЯЦПМСД» - 12,3%.

Аналіз забезпеченості ІБП.

Проведений  аналіз показав, що станом на 01.04.2024 року в достатній кількості були забезпечені вакцинами ТОВ «Аптека 194»,залишки  вакцини ОПВ – 300 доз., АДП – 430 доз,  АДПМ -430 доз, КПК -64 дози, КНП «БМЦПМСД» залишки ОПВ – 260 доз., АДП – 100 доз,  АДПМ -90 доз, КПК -90 доз. При такій кількості вакцини показники виконання щеплень даними ЗОЗ повинні бути кращими.

На задовільному рівні ІБП був забезпечений КНП « ПЦПМСД».

В той же час  були відсутні вакцини в КНП «БЦПМСД» ОПВ, АДП, АДП-М, КПК, в Студенівській АЗПСМ ОПВ, АДП-М, Дівичківській АЗПС ІПВ, ОПВ, АДП, в КНП «Яготинський ЦПМСД» ОПВ.

Потрібно відмітити, що при наявності значної кількості вакцини не був проведений перерозподіл з ТОВ «Аптека 194» в  КНП «БЦПМСД» (ОПВ, АДП), з КНП «ПЦПМСД» в  Дівичківську АЗПСМ (ОПВ, АДП). Відсутність вакцин привело до невиконання плану щеплень в даних ЗОЗ.

Висновки:

  • В КНП «Пристоличний МЦ», КНП «ЯЦПМСД» виконання щеплень нище районного показника по 4 видам щеплень, при наявності достатньої кількості вакцини.

  • В ТОВ «Аптека 194» річний план щеплень дорослого населення проти правця 2897 чол., з них щеплено всього 224 ( 7,7%). Всього за березень щеплено дорослих 18 чол.,  що крайнє недостатньо.

  • В Студенівській АЗПСМ у березні покращився охват щепленями, але на низькому рівні виконання КПК - 1, КПК - 2, відповідно 4,8% та 13,5%. Із-за планованих на рік 73 дітей, щеплено  всього – 8.

  • На задовільному рівні виконання щеплень в КНП «ПЦПМСД».

 

Низьке виконання обсягів профілактичних щеплень може призвести до ускладнення  епідемічної ситуації та  виникнення спалахів вакцинокерованих інфекцій. 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора